Top
Секція здоров’я очей

Глаукома


ГЛАУКОМА ТА ЛІКУВАННЯ БЕЗ КОНСЕРВАНТІВ

Глаукома є поширеним захворюванням очей. У наш час існують різні варіанти її лікування, вони залежать від типу та стадії глаукоми. Важливо, що деякі місцеві методи лікування (очні краплі) не містять консервантів.

 

Глаукома пошкоджує зоровий нерв, і це спричиняє зміни поля зору. Цей стан очей посідає третє місце серед причин сліпоти у всьому світі після катаракти та ВМД (вікової макулярної дегенерації).

ЩО ТАКЕ ГЛАУКОМА?

Глаукома – це захворювання очей, яке характеризується втратою нервової тканини, руйнує зоровий нерв та призводить до втрати зору. Зоровий нерв у задній частині ока (сітківці) передає зображення в мозок. Глаукома спричиняє незворотні пошкодження клітин зорового нерва. Спочатку це впливає лише на периферичний зір, але якщо не проводити лікування, це захворювання загрожує втратою зору.

РІЗНІ ВИДИ ГЛАУКОМИ

Існує кілька видів глаукоми:

  • Первинна відкритокутова глаукома: найчастіша форма захворювання (90% випадків). Це викликано закупоркою дренажних каналів в оці, що запобігає відтоку рідини. Найчастіше хвороба стає очевидною лише після того, як вона прогресує протягом декількох років. Зазвичай, уражаються обидва ока.
  • Гостра закритокутова глаукома: зустрічається рідше та може виникнути, коли зіниця розширюється через фізіологічні (стрес, темрява, холодні температури) або фармакологічні чинники (ліки). Це призводить до того, що тиск усередині ока (внутрішньоочний тиск) раптово і значно зростає, і зазвичай відчуваються такі симптоми, як сильний біль в очах, головний біль, блювота або раптова втрата зору. У цьому випадку необхідно негайно вжити заходів для запобігання незворотному пошкодженню зорового нерва.
  • Вторинна глаукома: виникає як результат травм, хвороб очей, хірургічного втручання на очах або певних медичних методів лікування (побічні ефекти).
  • Вроджена глаукома: може статися при народженні дитини. Це надзвичайно рідкісний стан, пов’язаний з вадами розвитку очей.
  • Глаукома нормального напруження: це первинна відкритокутова глаукома, але з нормальним внутрішньоочним тиском (нижче 21 мм рт. Ст.). Діагностується на основі відхилень полів зору або диску зорового нерва, при внутрішньоочному тиску нижче 21 мм рт.ст., або відкритому куті.

 

ФАКТОРИ РИЗИКУ ГЛАУКОМИ

 

Хоча точна причина глаукоми до кінця не з’ясована, доведено кілька факторів, які роблять її більш ймовірною:

  • Підвищення внутрішньоочного тиску вище 21 мм рт. ст. – це головний фактор. Однак не всяка гіпертонія очей призводить до глаукоми; навпаки, глаукома може виникнути навіть тоді, коли внутрішньоочний тиск в нормі (глаукома нормальної напруги).
  • Вік: глаукома, зазвичай, виникає після 40 років і виникає частіше, коли люди старіють.
  • Короткозорість; далекозорість
  • Спадкова схильність: якщо хтось в батьків страждає на глаукому, існує підвищений ризик розвитку цього стану у нащадків.
  • Певні захворювання: артеріальна гіпертензія, діабет або тривалий прийом кортикостероїдів можуть збільшити ризик розвитку глаукоми

 

ДІАГНОСТИКА ГЛАУКОМИ

Діагноз часто встановлюють під час перевірки зору з якихось інших причин (короткозорість, пресбіопія тощо). Захворювання також може бути діагностовано під час обстежень людини із факторами ризику глаукоми, такими як діабет або сімейний анамнез. Офтальмолог підтвердить діагноз глаукоми за допомогою клінічного обстеження та додаткових тестів:
1. вимірювання внутрішньоочного тиску за допомогою тонометра;

2. перевірки стану диска зорового нерва та волокон зорового нерва за допомогою огляду з розширенням зіниць або за допомогою оптичної когерентної томографії (ОКТ);

3. дослідження кута (відкритий чи закритий), з метою встановлення, чи є перешкода дренажу рідини;
4. оцінка поля зору, яка показує ступінь та прогресування ураження зорового нерва.

 

 

Лікування глаукоми: значення безконсервантних методів лікування

Існує кілька варіантів лікування відкритокутової глаукоми, найпоширенішої форми глаукоми. На жаль, неможливо вилікувати глаукому, але можливо уповільнити прогресування цього стану, знижуючи та стабілізуючи внутрішньоочний тиск. Проте, якщо діагностовано порушення зору, це незворотно.
Першою лінією лікування первинної відкритокутової глаукоми є закрапування очних крапель. Краплі необхідно використовувати в один і той же час щодня, все життя і без перерв.
Внутрішньоочний тиск може бути вдесятеро зменшений виключно за допомогою очних крапель. До цього часу очні краплі містили консерванти, щоб захистити їх від забруднення після першого відкриття. Однак через ці консерванти було зареєстровано численні місцеві побічні ефекти.
З цієї причини були розроблені нові продукти, завдяки яким глаукому з відкритою кутом тепер можна лікувати очними краплями, що не містять консервантів, усуваючи тим самим будь-який довготривалий вплив на структуру очей.
Якщо лікування краплями для очей не уповільнює прогресування цього виду глаукоми, офтальмологи можуть проводити лазерне лікування в клініці.
Іноді, через кілька місяців або років після лазерного лікування, доводиться знов використовувати очні краплі. Якщо глаукома не реагує на очні краплі та лікування лазером, як крайній засіб може бути виконано хірургічне втручання. Ця процедура зупинить подальше прогресування глаукоми, але не призведе до відновлення втраченого зору.
Сьогодні призначення очних крапель дозволяє більшості пацієнтів з глаукомою зберегти функціональний зір. Однак регулярне медичне спостереження та щоденне лікування очними краплями мають вирішальне значення для запобігання прогресуванню глаукоми.

Джерела:

(1) La Revue du Praticien Médecine Générale, Volume 32, no. 998, March 2018.

(2) French Association of Qualified Ophthalmologists, Ophthalmology, Elsevier Masson, 2017.

(3) Ameli, Glaucome [online]. Available at: www.ameli.fr/assure/sante/themes/glaucome.

(4) Inserm, Glaucome [online]. Available at: www.inserm.fr/information-en-sante/dossiers-information/glaucome.