- A-
- A+
Що таке Демодекс?
Кліщі Демодекс природно зустрічаються на обличчях людей з дитинства, але особливо після 18 років. Їх присутність на шкірі збільшується з віком.
Вони мешкають у волосяних фолікулах або навколо них (звідки виростає волосся) та сальних залозах (залози, прикріплені до волосяних фолікулів, які виділяють шкірне сало – жирна речовина, яка запобігає висиханню шкіри та волосся) [1].
Вони складають частину того, що називається шкірною мікробіотою або шкірною мікробною флорою, іншими словами, мікроорганізмами, які природно живуть на нашій шкірі.
РОЗВИТОК
Кліщі Demodex паразитують і розвиваються природним чином на вашій шкірі до своєї смерті [2].
Життєвий цикл від яйця до дорослого кліща триває від 14 до 18 днів. Яйця відкладаються в сальних залозах і волосяних фолікулах, а потім вони перетворюються на личинки, поки не досягнуть дорослої форми.
У деяких випадках, коли розвивається велика кількість Demodex, припускають, що через це у пацієнта/людини може виникнути значне запалення та ураження шкіри. Однак механізм цих реакцій до кінця не вивчений.
ЯКІ СИМПТОМИ ДЕМОДЕКОЗУ?
Кліщі Демодекс не вважаються справжніми переносниками хвороб.
Однак, коли на шкірі розвивається велика кількість цих паразитів, то вони можуть створювати умови, які сприяють появі певних симптомів та патологій.
Протягом свого життя вони накопичують відходи в черевній порожнині, які виділяються лише після їх смерті.
У випадках, коли вони стають занадто поширеними, це виділення залишків може спричинити подразнення та почервоніння шкіри через хронічне запалення та розвиток судинних аномалій [3].
ДЕМОДЕКС НА ПОВІКАХ І БЛЕФАРИТ
Демодекс може бути причиною запалення краю повіки [4].
Він проявляється як :
- почервоніння і свербіж краю повіки;
- відчуття піску чи стороннього тіла;
- випадіння вій;
- при важких формах – набряк повік, болючі виразки на краях повік.
Блефарит може включати наступні ознаки:
- пігментація краю повіки;
- наявність прозорих або білуватих пластівців, що утворюють хрусткі залишки приблизно на 1 мм від основи вій: це найбільш характерна і найрозповсюдженіша ознака, який називають циліндричною муфтою [5].
Діагноз Демодекозного Блефариту підтверджується мікроскопічним аналізом зразка вій або візуалізацією паразитів щілинною лампою (40-кратне збільшення) під час консультації з офтальмологом.
(1) Action mechanism Théalose brochure
(2) Matsuo T. Trehalose protects corneal epithelial cells from death by drying. The British Journal of Ophthalmology 2001; 5: 610-2.
(3) Cejkova J, Ardan T, Cejka C, et al. Favorable effects of trehalose on the development of UVB-mediated antioxidant/pro-oxidant imbalance in the corneal epithelium, proinflammatory cytokine and matrix metalloproteinase induction, and heat shock protein 70 expression. Graefes Arch Clinical Exp Ophthalmol 2011; 8: 1185-94.
(4) Li J, Roubeix C, Wang Y, et al. Therapeutic efficacy of trehalose eye drops for treatment of murine dry eye induced by an intelligently controlled environmental system. Molecular Vision 2012; 18: 317-29.
(5) Cejkova J, Cejka C, Luyckx J. Trehalose treatment accelerates the healing of UVB-irradiated corneas. Comparative immunohistochemical studies on corneal cryostat sections and corneal impression cytology. Histology and Histopathology 2012; 8: 1029-40.