Top
Секція здоров'я очей

Консерванти


З КОНСЕРВАНТОМ ЧИ БЕЗ, ОСЬ У ЧОМУ ПИТАННЯ? 

Сьогодні консерванти є всюди: не тільки у предметах домашнього вжитку та гігієни, у косметиці, але й у деяких ліках для догляду за очима, наприклад, в очних краплях. На жаль, консерванти, які містяться у ліках, можуть бути потенційно токсичні для поверхні ваших очей. Деякі з них мають низку небажаних ефектів, які можуть розвиватися та згубно позначитися на вашій життєдіяльності. Дізнайтеся, що це можуть бути за консерванти, які наслідки їх використання і чому в офтальмології віддають перевагу продуктам без консервантів.


КОНСЕРВАНТИ ДЛЯ ДОГЛЯДУ ЗА ОЧИМА: ЯКІ ВОНИ?

ВИЗНАЧЕННЯ

Краплі для очей – це лікарські засоби у формі крапель, які закрапують в очі, наприклад, для лікування кон’юнктивіту, сухості очей або глаукоми. Близько 60 років тому, щоб забезпечити оптимальну безпеку для пацієнтів, запобігти забрудненню бактеріями або цвіллю після першого відкриття багатодозового флакона, до крапель додавали консерванти. Вода, що міститься в офтальмологічних препаратах, робить їх чутливими до мікробного забруднення. Бензалконію хлорид (БАК) є консервантом, який найбільш широко застосовується в очних краплях для забезпечення їх стерильності.

Важливий прорив у фармацевтичній промисловості.1 25 років тому офтальмологи виявили шкідливий вплив консервантів. Кілька досліджень показали, що їх використання в очних краплях призводило до різних запальних реакцій на поверхні очей [1]. У більшості пацієнтів вони викликали легкі тимчасові реакції, але вони могли перерости навіть у хронічне пошкодження поверхні ока в разі повторного лікування високими дозами або постійного використання. Ці побічні ефекти проявляються швидко, але відчуваються тільки через кілька місяців або навіть кілька років після початку лікування.

Використання консервантів в офтальмології є проблемою громадської охорони здоров’я, оскільки при лікуванні відомого захворювання у пацієнтів погіршується стан, або розвивається нове захворювання, або посилюються вже існуючі проблеми зі здоров’ям.



ЯКИЙ ВПЛИВ МАЮТЬ КОНСЕРВАНТИ?

СИМПТОМИ

Побічні ефекти в першу чергу зачіпають кон’юнктиву та рогівку. З осіб, які користувалися очними краплями з консервантами, 48% повідомили про біль і дискомфорт при закрапуванні (проти 19% осіб, які використовували очні краплі без консервантів), 42% повідомили про відчуття чужорідного тіла (проти 15%) і 35% повідомили про сухість очей (проти 16% безконсервантів).2

Таким чином, на якість життя та добробут часто може впливати шкідливий вплив консервантів на поверхню очей.

Другим важливим моментом є те, що консерванти впливають на більш глибокі структури ока, такі як кришталик або трабекулярна мережа, і навіть на більш глибокі структури, такі як сітківка3.

Наприклад, пацієнти, які проходять лікування від глаукоми, особливо стурбовані, тому що консерванти можуть викликати запалення [4]. Глаукома найчастіше вражає людей у ​​віці старше 45 років і, як правило, викликається підвищенням тиску всередині ока, яке може пошкодити зоровий нерв. Найбільш частим лікуванням є щоденне закрапування очного гіпотензивного засобу. Якщо він містить консервант, існує ризик почервоніння очей і запалення очної поверхні. У дослідженні, проведеному в 2016 році, 95% пацієнтів, які раніше використовували очні краплі з консервантами, були задоволені або дуже задоволені переносимістю їх нового лікування без консервантів після 3 місяців інстиляції5.

У деяких випадках пацієнтам з глаукомою може бути запропоновано хірургічне втручання, щоб сприяти усуненню вологи. Щоб така операція пройшла успішно, важливо, щоб кон’юнктива була здоровою. Однак око може запалитися через постійне використання очних крапель з консервантами. Це може поставити під загрозу операцію, яка посилить вже існуюче запалення. У пацієнтів, які лікувалися очними краплями без консервантів, спостерігалося менше хірургічних втручань [6]. Хронічні захворювання, такі як Синдром Сухого Ока, також можуть виникати при глаукомі через токсичність консервантів.

Тому переважно уникати застосування очних крапель, що містять консерванти, особливо в разі хронічного захворювання, такого як глаукома, Синдром Сухого Ока (зниження якості та кількості сліз) або очна алергія; (Наприклад, алергічний кон’юнктивіт) або якщо планується операція на очах (катаракта, глаукома, рефракційна хірургія і т.п.).

 

КОНСЕРВАНТИ ТА КОНТАКТНІ ЛІНЗИ

Якщо ви носите контактні лінзи, то очні краплі з консервантами можуть пошкодити їх. Бажано використовувати очні краплі без консервантів.

Крім того, користувачі контактних лінз мають, як правило, більш тендітну поверхню очей [7]. Вони часто використовують штучні сльози для зволоження та змащення своєї очної поверхні. Таким чином, вони можуть отримати велику користь від використання очних крапель без консервантів.


Рекомендується використовувати очні краплі без консервантів для максимального захисту поверхні очей

ПЕРЕВАГИ

Дивлячись на велику кількість продуктів для догляду за очима з консервантами на ринку ліків, ви напевно ставите питання: чи працюють вони краще, ніж розчини без консервантів?! Дослідження показали, що очні краплі без консервантів володіють такою ж ефективністю, як і ліки з консервантами.

Крім того, до переваг очних крапель без консервантів можна віднести:

  • краща переносимість продукту;
  • найкраща прихильність до лікування завдяки кращій переносимості;
  • кращий хірургічний прогноз в разі операції на очах, особливо при глаукомі;
  • менша кількість запалень на поверхні очей і більш помірний Синдром Сухого Ока.

Очні краплі без консервантів особливо рекомендуються в разі хронічного лікування (глаукома, сухість очей), а також при запальному захворюванні поверхні ока (наприклад, алергії).8

У багатьох дослідженнях повідомлялося про різні симптоми при використанні очних крапель з консервантами та без консервантів. В одному дослідженні за участю 9658 пацієнтів2:

    • 42% пацієнтів повідомили про відчуття чужорідного тіла при закрапуванні очних крапель з консервантами.
  • 48% пацієнтів відчули біль або дискомфорт при закрапуванні очних крапель з консервантами.
  • Тільки 16% пацієнтів відчули сухість очей при закрапуванні очних крапель без консервантів.


ДО МАЙБУТНЬОГО БЕЗ КОНСЕРВАНТІВ 

Будучи лідерами, що випустили перший багатодозовий флакон ABAK®, Laboratoires Théa є першопрохідцями в розробці офтальмологічних очних крапель без консервантів, які сприяють поліпшенню здоров’я очей пацієнтів. Флакон ABAK® дозволяє використовувати ліки до трьох місяців після відкриття, гарантуючи максимальний захист від забруднення після відкриття флакона. Девіз Théa: безпека. Безпека стала можливою завдяки багаторічній розробці офтальмологічних продуктів для поверхні очей без консервантів.

ПОСИЛАННЯ

1.  Vaede D, Baudouin C, Warnet JM, Brignole-Baudouin F. [Preservatives in eye drops: toward awareness of their toxicity].
J Fr Ophtalmol. 2010 Sep;33(7):505-24.
2.  Jaenen N, Baudouin C, Pouliquen P, Manni G, Figueiredo A,Zeyen T. Ocular symptoms and signs with preserved and
preservative-free glaucoma medications. Eur J Ophthalmol 2007;17:341-49.
3.  Messmer EM. Konservierungsmittel in der Ophthalmologie [Preservatives in ophthalmology]. Ophthalmologe. 2012;109(11):1064-1070. 
4.  Aptel F, Labbé A, Baudouin C, et al. Traitement du glaucome, conservateurs et surface oculaire [Glaucoma medications, preservatives and the ocular surface.]. J Fr Ophtalmol. 2014;37(9):728-736. 
5. Muñoz-Negrete FJ. et al. Why risking the satisfaction and the compliance of your newly diagnosed glaucoma patient? The PASSY survey. Acta ophthalmologica. Volume 94, Issue S256, October 2016 – 14 Sept 2016, DOI: 10.1111/j.1755-3768.2016.0457
6.  Boimer C, Birt CM. Preservative exposure and surgical outcomes in glaucoma patients: The PESO study. J Glaucoma
2013;22(9):730-5.
7.  Pisella PJ, Malet F, Lejeune S, et al. Ocular surface changes induced by contact lens wear. Cornea. 2001;20(8):820-825. 
8.  Gomes JAP, Azar DT, Baudouin C, et al. TFOS DEWS II iatrogenic report. Ocul Surf. 2017;15(3):511-538.