Top
Секція здоров’я очей

Катаракта


ХІРУРГІЯ КАТАРАКТИ

У наш час Хірургія катаракти – це звичайна, ефективна процедура відновлення зору: дізнайтеся про симптоми катаракти, прогресування та відновлення після операції.

Катаракта є поширеним захворюванням очей і основною причиною погіршення зору у всьому світі (48% випадків). Єдиний спосіб лікування – хірургічний.

ЩО ТАКЕ КАТАРАКТА?

При катаракті кришталик мутніє. Кришталик – це лінза, природна структура, яка розташована всередині ока за райдужкою (кольорова частина ока). Лінза має вирішальне значення для зору, а також для зорових акомодацій, тобто здатності перемикатися між близьким та далеким фокусом.
Самою поширеною причиною виникнення катаракти є вік і, отже, старіння. Але катаракта може бути наслідком травми ока (посттравматична катаракта), вже наявних захворювань очей (пігментна ретинопатія, попередні операції на очах тощо), медичного лікування (глюкокортикостероїди, орбітальні променева терапія тощо), або хронічні захворювання, такі як діабет. У дітей катаракта також може бути вродженою.
Існує ряд факторів, які збільшують ризик розвитку катаракти: куріння, надмірне вживання алкоголю, вплив сонячного світла (ультрафіолетових променів).

 

СИМПТОМИ КАТАРАКТИ

З роками звичайно прозорий кришталик поступово втрачає прозорість. Таким чином для світла створюються певні перешкоди при проходженні через цю лінзу до сітківки, що заважає правильно сприймати зображення та кольори.

Прозорість кришталика втрачається не рівномірно і не з однаковою швидкістю. Катаракта може утворюватися лише на одному оці, але частіше – на обох, що призводить до затуманення та погіршення зору, яке неможливо виправити за допомогою окулярів.

Можуть також з’явитись інші симптоми:

  • невеликі плями або крихітні цяточки в полі зору
  • проблеми зі сприйняттям контрасту, рельєфу або кольорів
  • речі навколо начебто скриває завіса
  • труднощі при читанні
  • підвищена чутливість до світла (наприклад, відблиски), особливо під час керуванням автомобілем вночі
  • двоїння в очах

Катаракта може вимагати частої зміни окулярів з усиленням діоптрій, приводячи до виникнення короткозорості або прогресування наявної короткозорості. Як наслідок, погіршується зір на далекі відстані. Для встановлення діагнозу вирішальне значення має огляд офтальмолога.

Окрім допомоги, після огляду офтальмолог на основі ступеня погіршення зору, надасть інформацію, якщо прийшов час для хірургічного втручання

 

ОФТАЛЬМОЛОГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ КАТАРАКТИ

Медикаментозного лікування катаракти не існує. Єдиний варіант лікування катаракти – хірургічне втручання. Ця добре налагоджена методика у більшості випадків є високорезультативною.

Однак, якщо симптоми відсутні, або зір залишається на задовільному рівні, операція з приводу катаракти може не знадобитися. У таких випадках може бути достатньо просто отримати новий рецепт окулярів. На основі впливу погіршення зору на вашу повсякденну діяльність (читання, керування автомобілем, дозвілля тощо) Ваш офтальмолог вирішить, чи необхідне Вам хірургічне втручання.

Слід регулярно проводити офтальмологічні огляди, щоб офтальмолог мав можливість оцінити ситуацію. Якщо хірургічного втручання не проводити, кришталик стає все мутнішим. Це може впливати на Ваш зір і, з рештою, на Вашу дієздатність.

Основними протипоказаннями до операції з приводу катаракти є: пацієнт виявляє, що просто носіння окулярів достатньо для вирішення проблеми, у пацієнта знайшли певну хворобу, що робить операцію ризикованою, або обставини складаються так, що неможливо забезпечити належний післяопераційний догляд і спостереження.

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ КАТАРАКТИ

Хірургія катаракти передбачає видалення кришталика та заміну його на синтетичний, який називається “внутрішньоочний імплантат кришталика” або “штучний кришталик”.
Деякі імплантати також можуть допомогти усунути пресбіопію, короткозорість та астигматизм (деформація рогівки), що робить непотрібним носити окуляри для короткозорості чи далекозорості.
Етапи хірургії катаракти

Госпіталізація не потрібна; операція, як правило, проводиться в амбулаторному відділенні. Сама операція займає близько п’ятнадцяти хвилин. Проводиться в стерильних робочих умовах. Хірургічне втручання робиться в позиції пацієнта на спині. В даний час пацієнтів просять прибути приблизно за 2 години до призначеної операції з приводу катаракти, щоб забезпечити належну підготовку.

Сьогодні зростає кількість протоколів лікування та нововведень, які дозволяють скоротити час очікування та підготовки пацієнта.

У варіанті «Стоячий пацієнт», пацієнт доходить до операційної самостійно, а не на медичному візку. Це є менш стресово та дозволяє брати активну участь у процесі лікування.
Ця “швидка” схема дозволяє прискорити етапи хірургічного лікування пацієнтів.

Мідріаз (розширення зіниці) досягається або введенням очних крапель за 45-60 хвилин до фактичної операції з приводу катаракти, або за допомогою офтальмологічної вставки менше ніж за 30 хвилин до операції, або за допомогою внутрішньоочної ін’єкції, виконаної один раз всередині операційної.

Місцева анестезія вводиться у вигляді очних крапель. Периокулярні зони (навколо ока) та саму поверхню ока (саме око) дезінфікують за допомогою спеціальних антисептичних засобів.

Післяопераційний догляд

Більшість пацієнтів не відзначають болю в очах після операції з приводу катаракти.

Очні краплі для післяопераційного догляду призначають відразу після операції. Пацієнти повинні використовувати їх протягом встановленого періоду, навіть якщо око виглядає абсолютно нормальним. Крім того, надзвичайно важливо не натирати око, на якому проведена операція з приводу катаракти, і пацієнт носить захисний пластир для очей вночі під час сну. Цей пластир для очей повинен бути чистим. Тому між використаннями його рекомендується промивати водою з милом і залишати до повного висихання.

В ідеалі не слід робити макіяж очей принаймні тиждень після операції. Ви можете відновити звичну зорову діяльність на наступний день після операції, але плавання та важкі фізичні навантаження заборонені протягом перших двох-трьох тижнів після операції. Пацієнтам слід утримуватися від керування автомобілем, поки вони не відчують, що зір нормалізувався. Однак подорожі, включаючи польоти після операції з приводу катаракти, дозволені.

Ці рекомендації, звичайно, будуть адаптовані до певного лікарського призначення. Якщо у Вас виникнуть запитання, то першим контактом буде Ваш офтальмолог. Зір звичайно покращується через кілька тижнів.

Щоб переконатися у відсутності ускладнень, необхідні регулярні офтальмологічні огляди. Якщо гострота зору залишається порушеною через кілька тижнів після операції, можуть бути призначені окуляри. Чутливість до відблисків, яка виникає після операції, можуть зменшити тоновані окуляри.

Протягом періоду відновлення Ваш лікар може рекомендувати взяти лікарняний, якщо вважає це доцільним з огляду на Вашу роботу та стан здоров’я.

Побічні ефекти

Помутніння зору після операції з приводу катаракти – це нормально, але це повинно бути короткостроковим явищем.

Може бути почервоніння очей після операції з приводу катаракти, що вказує на незначний крововилив, який буде зникати на протязі кількох днів.

Незалежно від проблеми, Ваш офтальмолог детально пояснить вам усі можливі ризики та ускладнення. Крім того, якщо у Вас з’являться будь-які аномальні симптоми протягом наступних днів після видалення катаракти (ваше око червоніє, набрякає або виділяється гній), Вам слід негайно повідомити про це свого лікаря.

Через кілька років після операції з приводу катаракти капсула кришталика (позаду внутрішньоочного імплантата) іноді може стати непрозорою. Це вторинна катаракта, яка спричиняє порушення гостроти зору. Якщо це трапляється, це найчастіше лікується за допомогою лазерної хірургії.

Sources :

(1) Ameli, Le traitement de la cataracte [en ligne]. Disponible sur : www.ameli.fr/marne/assure/sante/themes/cataracte/traitement

(2) Ameli, Comprendre la cataracte [en ligne]. Disponible sur : www.ameli.fr/assure/sante/themes/cataracte/comprendre-cataracte.

(3) Haute Autorité de Santé, Fiche pertinence des soins indications et contre-indications de la chirurgie de la cataracte liée à l’âge [en ligne]. Disponible sur : www.has-sante.fr/jcms/c_2906983/fr/fiche-pertinence-des-soins-indications-et-contre-indications-de-la-chirurgie-de-la-cataracte-liee-a-l-age.

(4) Bérengère Deforge, Gilles Duluc, Julie Garnon, François Mourey, Mihail Ott, « Le parcours “patient debout” – L’expérience de l’hôpital Saint-Louis », Gestions hospitalières, Numéro 574, mars 2018.

(5) Haute Autorité de Santé, Conditions de réalisation de la chirurgie de la cataracte : environnement technique – Rapport d’évaluation technique, Juillet 2010 [en ligne]. Disponible sur : www.has-sante.fr/jcms/c_992026/fr/conditions-de-realisation-de-la-chirurgie-de-la-cataracte-environnement-technique-rapport-d-evaluation.

(6) ANAP, Premier Cercle SD – Bloc opératoire « Concilier qualité de prise en charge et efficience » – Mettre en œuvre la démarche « patient debout » au bloc opératoire [en ligne].  Disponible sur : http://bloc-operatoire.anap.fr/publication/2138.

(7) Jennifer Marie-Louise, Ramin Tadayoni, « Ophtalmologie : des progrès notables, des espoirs thérapeutiques, à quel coût ? », La Revue du Praticien Médecine Générale, Tome 67, n° 10, décembre 2017, pp. 1 097-1 106.

(8) Clémence Bonnet, Antoine Brezin, « Cataracte, quand opérer ? », La Revue du Praticien Médecine Générale, Tome 32, n° 1 000, mars 2018, pp. 326-327.