Top

Доктор Алекс Шортт роз’яснює Блефарит


Що таке блефарит?

Блефарит – це дуже поширене захворювання очей, при якому краї повік запалюються та болять. Пацієнти з блефаритом можуть скаржитись на подразнення, біль, сухість, а також у них можуть виникати почервоніння та запалення очей. Якщо ви думаєте, що у вас може бути блефарит, поставити діагноз може лише офтальмолог, і вам потрібно звернутись до офтальмолога для обстеження та лікування.

Як діагностувати блефарит?

Блефарит діагностується за симптомами, а також за ознаками, які бачить офтальмолог. Тому, якщо у вас блефарит, необхідно звернутися до офтальмолога. Симптомами блефариту є подразнення краю повіки й іноді свербіж краю повіки. Також може спостерігатися почервоніння повік або очей. У пацієнтів з блефаритом може бути відчуття піску в очах і стомленість, тому їм доводиться часто моргати. При огляді офтальмолога можуть виявитись ознаки почервоніння та запалення в очах, а також ознаки Синдрому Сухого Ока, який може супроводжувати блефарит.

Які бувають види блефариту?

Існує три основних види блефариту. Перший – це передній блефарит, коли проблема полягає у зростанні кількості бактерій по зовнішньому краю передньої поверхні повіки. Наступний вид – це проміжний блефарит, при якому відбувається накопичення аномальних ліпідів і секретів у середній частині повіки, й останній вид блефариту – це задній блефарит, коли сальні залози на задній поверхні повіки блокуються та порушується вироблення ліпідів.

Які причини виникнення блефариту?

Не завжди можна точно встановити причину виникнення блефариту. Це пов’язано з тим, що різні види блефариту можуть бути викликані різними причинами. Ми вважаємо, що передній блефарит може бути викликаний скупченням бактерій на шкірі передньої поверхні повіки, а в окремих пацієнтів ця область особливо чутлива до таких бактерій. Ми вважаємо, що проміжний блефарит може виникати через бактерії, що порушують розщеплення ліпідів, які входять до складу слізної плівки та змащують внутрішню поверхню повіки. І третій вид – задній блефарит, на нашу думку, пов’язаний із закупоркою та запаленням сальних залоз на задній поверхні повіки.

Які способи лікування блефариту?

При блефариті можливе використання кількох методів лікування. Не існує якогось одного засобу лікування або крапель від блефариту. Зазвичай застосовується комбінація методів для подолання цієї хвороби. Коротко кажучи, пацієнтам з блефаритом необхідна гігієна повік, щоб очистити краї повік від залишків ліпідного секрету залоз та бактерій за допомогою спеціальних безпечних та нетоксичних серветок. Другий вид терапії, який ми проводимо пацієнтам з блефаритом, це прогрівання повік сухим теплом з подальшим масажем повік. Третім компонентом лікування блефариту є медикаментозна терапія, яку призначає офтальмолог. Медикаментозна терапія може дуже відрізнятися: починаючи від зволожувальних і закінчуючи протизапальними очними краплями, а іноді навіть є потреба в прийманні протизапальних таблеток. Складність лікування буде залежати від серйозності Ваших скарг та симптомів.

Що робити, якщо я підозрюю у себе блефарит?

Якщо ви підозрюєте у себе блефарит, то вам у першу чергу необхідно звернутися до офтальмолога. Але є й інші речі, які ви можете зробити перед візитом до офтальмолога. Перше – це те, що ми називаємо гігієною повік. Для цього краще використовувати спеціально просочені серветки для видалення бактерій, жирових відкладень і омертвілої шкіри з краю повіки. Краще обрати нетоксичні серветки, що не обпікають і не подразнюють очі, наприклад серветки Blephaclean®. Нарешті, останнє, що вам слід зробити навіть до того, як ви звернетеся до офтальмолога, – це подумати про деякі зміни свого раціону, такі як прийом омега-жирних кислот, особливо омега-3, а також уникати середовищ із кондиціонером, уникати впливу забруднюючих речовин або дуже забрудненого повітря, або дуже сухого повітря.

ЧОМУ ОЧІ СЛЬОЗЯТЬСЯ У ХОЛОДНУ ПОГОДУ?

У холодну погоду пацієнти з блефаритом або Синдромом Сухого Ока особливо чутливі до холодного повітря. У нормі ми маємо хороший шар сліз у передній частині ока, який не дозволяє холодному повітрю досягати поверхні ока. Якщо у пацієнтів спостерігається сухість очей або блефарит, то якості або кількості їх сліз не вистачає для захисту очей від впливу холодного повітря. Таким чином, холодне повітря дійсно може досягати поверхні ока та викликати рефлекторну сльозотечу. Тому, якщо ви хочете зменшити цей ефект, необхідно звернутися до офтальмолога та визначити, чи немає у вас Синдрому Сухого Ока або блефариту, а в разі необхідності провести спеціальне лікування Хвороби Сухого Ока та блефариту, щоб позбутись цього захворювання.